Nadpis:'vodacke akce'

Vodácká technika a metodika

Seriál Chystáte se na vodu?
http://www.raft.cz/serial.aspx?ID_serialu=4
Úplný úvod od toho co si zabalit, jak na loď nasednout až po techniku jízdy, pádlování, kormidlování, sjíždění jezů a stupňů či záchrané akce. Ať už jde o záchranu věcí z převrácené lodi nebo topícího se vodáka. Text by si měl určitě přečíst (alespoň ten úvodní díl) každý, kdo s námi jede na vodu poprvé.

Seriál Záchrana na divoké vodě
http://www.raft.cz/serial.aspx?ID_serialu=1
Podrobný popis techniky zachraňování tonoucího, obzvláště při vodáckých sportech - z peřejí, jezu atd..

Splouvání Hubertusu - Ohře 2006, foto Plašil

Co s sebou na vodu


Při balení věcí na vodu je nutné počítat s extrémy a vybavit se důkladně proti dešti i proti slunečnímu žáru. Oboje je na vodě mnohem silnější než v lese a není se moc kam schovat. Mimo obvyklých věcí na výpravu si s sebou vezměte:
 • Botičky do vodičky (plátěnky, sandále)- něco co dobře drží na noze, rozumně nohu chrání (na dně českých řek lze narazit na ledacos) a rychle schne. Ne holinky!
 • Bundu z dobře schnoucího materiálu.
 • Kraťasy z materiálu, který dobře schne (manšestráky a džíny jsou nevhodné).
 • Pláštěnku, či pončo pro případ velkého nebo dlouhotrvajícího deště.
 • Lahve na vodu - na osobu 3 x 1.5 l pitný režim je na vodě velmi důležitý a spotřeba tekutin minimálně 4 l denně!!!
 • Proti sluníčku: opalovací krém, pokrývka hlavy (klobouk, čepice, šátek) a ramen (tenké vzdušné tričko).
 • Provázek na přivázání lahví s vodou do lodi.

  Vše musíte být schopni sbalit do barelu - balte úsporně, pěnovou karimatku doporučuji nahradit samonafukovací nebo jen alumatkou, batoh vezměte bez pevné kostry.
 • Želva v lodi - Ploučnice 2007, foto Jánošík

  smígl koupajici se - sazava 2005, foto Plasil

  Vodácké servery

  www.raft.cz, resp. www.reky.cz
  www.padlo.cz/
  www.kanoe.cz
  vzs.cz
  Plánované akce

  Připravujeme na neurčito - Metuje

  Zatím na neurčito je předběžně vybraná řeka Metuje. Plánuje se jet z Náchoda, přes Nové Město nad Metují do Jaroměře. Úsek z Náchoda je lehce divočejší jízda zalesněným hlubokým údolím. Naopak z Nového Města do Jaroměře je to z velké části v otevřené krajině s možností jet třemi - prý vcelku rychlými - náhony. To je poněkud limitující, neboť to vyžaduje schopnost rychle zastavit loď v úzkém rychle tekoucím korytě.
  Základní info o řece:
 • Základní info o řece
 • kilometráž Metuje na raft.cz, ev. kilometráž Metuje stažená
 • Informace půjčovny na Metuji

  Připravujeme na neurčito - Jizera a Kamenice

  Další řeka v plánu je Tanvaldská Kamenice z Jesenného a dále Jizera ze soutoku s Kamenicí přes Železný brod, Malou skálu do Turnova a event. dále směr Minichovo hradiště. Kamenice z Jesenného je WW II, tzn. pěkné peřejky. Jizera potom do Malé skály WW I - tedy malé peřejky. Od Malé skály a zvláště pak od Turnova je to ZW - tedy klidně tekoucí voda. Řeka je to vodácky méně navštěvovaná a tudíž nehrozí přeplnění řeky vodáky. Jedním z důvodů je bohužel i množství nesjízdných jezů, které je třeba přenášet. Obzvláště ten v turnově se prý přenáší špatně - je v centru a s loděmi se musí přes silnici (což ve mě vzbuzuje otázku: jaký má asi statut plavidlo v silniční dopravě :) )..
  Základní info o řece:
 • Základní info o Tanvaldské Kamenici
 • Základní info o Jizeře • , foto Mazal
  , foto Mazal
  , foto Mazal

  Vodácké výpravy Káňat


  Ohře (horní tok) 2023

  Komentář a odkazy na fotky doplním, až je získám od účastníků :)

  Jizera 2022

  Letos nám svátky nepřály, a tak jsme vyrazili pouze na víkendovou vodu. Volba padla na Jizeru v úseku Malá Skála – Mnichovo Hradiště. Přes počáteční strach, že půjde o kombinaci nesjízdných jezů a olej jsme byli velice mile překvapeni. V pátek jsme dorazili do Malé Skály po krásných 2 hodinách cesty ve vlaku Arriva (průměrná rychlost 35 km/h) a utábořili se v kempu patřícímu Bisportu, jehož sezóna ještě nebyla spuštěna a sloužil přes den pouze jako půjčovna lodí. Sběr dřeva v okolí byl dost nouzový. Ráno jsme si převzali od naší půjčovny lodě a vyrazili jsme. Jediný sjízdný jez je hned v Malé Skále, sjezd je naprosto bezproblémový krom většího množství vodáků – Bisport zde půjčuje lodě ve velkém pro půldenní a jednodenní výlety. Prvních 10 km do Turnova je velmi příjemných. Řeka je tu čistá a svižná. Od Turnova již rychle ubývá případných vodáků což je zapříčiněno převážně počtem nesjízdných jezů. Nutno říct, že se jezy dají přenášet relativně dobře. Spali jsme kousek za jezem Březina na louce. Oproti očekávání jsme zde lepší místo nenašli. V neděli jsme již jen velmi poklidným tempem dopluli do Mnichova Hradiště a předali lodě. Počasí vyšlo skvěle a nikdo se necvakl. Lodě byly půjčené od Lodě Koza, můžeme jen doporučit. Doprava zpět dost děsivá, zlaté ČD.

  Fotoalba: Vodácká výprava Jizera 2022 (by Matěj): https://tkmatej.rajce.idnes.cz/Jizera_2022_Kanata
  Vodácká výprava Jizera 2022 (by Šnek): https://snekkanata.rajce.idnes.cz/Jizera_2022

  Otava 2021

  Jeli jsme dle plánu: v sobotu úsek Radešov - Sušice (WW I) a v neděli Sušice - Žichovice (ZWC). Vody pro úsek z Radešova bylo lehce nad minimem (50 cm vodočet Sušice) ... i tak to byla super divočina - zvláště v úseku z Radešova do Annína. Drátek a Luďa absolvovali prvovýcvaky v Kameném záhozu :) Dále se ještě lehce cvaknul Bobřík s Dikobrazem. Počasí nakonec bylo docela dobré (na vodě jsme měli déšť jen chvíli v sobotu odpoledne), ale i tak byly neoprény příjemné. Tábořili jsme v Sušici. Ráno Pavel trénoval Káňata v cvičné slalomové trati. V sobotu jsme v klidu a bez výcvaku dojeli jen na Rábí, které jsme si stihli prohlédnout jen z dálky.
  Plusy: super čistá divoká šumavská voda. První post-covidová akce - prázdný kemp, na vodě jen dvě další party. Mínusy: dopravně docela z ruky.

  Fotoalba: Vodácká výprava Otava 2021 (by Pavel a Lukáš): https://jurodivi.rajce.idnes.cz/Otava_2021/

  Lužnice 2019

  Svátek vyšel na středu, takže tentokrát jsme se rozhodli vodáckou výpravu posunout na pozdější květnový termín a jeli jsme od soboty 25. do neděle 26. května. Posunutí se rozhodně vyplatilo - počasí vyšlo skvěle. Výpravu organizoval poprvé Matěj, který vybral pro nás nový úsek Lužnice ze Suchdola nad Lužnicí do Lužnice. Úsek je to pěkný - řeka poměrně úzká, často meandruje, hodně vrbiček, občas spadlý strom. Vody bylo tak akorát - příjemně to teklo, ale nebylo to problém ukočírovat, takž se nám cvakla jen jedna loď - Matěj se Štěpánem vjeli do spadlého stromu. Kilometráž tak akorát - v sobotu 22 km, v neděli rozumných 11 km, byť v nich bylo i překonání rybníku Rožmberk (cca 2-3 km). Jezy 2, jet nešel ani jeden + překonání hráze Rožmberku a několik stupňů, které byly sjízdné bez problémů. Lodě jsme tentokrát půjčovali od Dronte - přivezené lodě byly poněkud opoužívané, dvě dokonce děravé, takže jsme je museli vrátit. Chlapík z půjčovny byl ale velmi vstřícný a operativně zařídil dvě nové lodě z místní půjčovny, takže nakonec to bylo v pohodě. Vracení pak proběhlo úplně bez problémů, obecně s ním byla dobrá domluva. Takže tady asi bude záležet na koho narazíte.
  Plusy: krásná, vodácky zábavná řeka, málo lidí, pěkné okolí. Mínusy: problém s místem na spaní mezi sobotou a nedělí a komáři :)

  Fotoalba:
  Tentokrát nejsou - po předchozích utopených foťácích letos nikdo žádný nedovezl, takže jsou jen nějaké fotky z mobilů na facebooku.

  Berounka 2018

  Svátek vyšel na úterý - neváhali jsme obětovat den dovolené (děti měly vesměs ředitelská volna) a jeli jsme od soboty do úterý, na Berounce už klasický úsek Dolanský most - Roztoky u Křivoklátu. Úsek je to ověřený, obvykle příjemný - viz voda 2012 a 2014. Tentokrát se nám to ale trochu zkomplikovalo - České dráhy nezklamaly a přestože jsme na přestup měli mít 19 minut a přestupovali jsme na osobák, zvládl náš Západní expres nabrat zpoždění 27 minut, vlakvedoucí nedal do přípojného vlaku nic vědět a ten nám vesele ujel. Do Chrástu jsme tak dorazili s více než hodinovým zpožděním. Chlapík z půjčovny byl naštěstí vstřícný, nijak na nás nespěchal a vše proběhlo bez problémů - jen Mazal si kvůli péči o své potomstvo zapomněl nafasovat pádlo a vestu :-D Nakonec to vyřešil přes půjčovnu Dronte, od které tam naštěstí byla vstřícná paní. Tím, že jsme vyráželi později a řeka tekla podstatně méně, než jsme byli z předchozích zkušeností zvyklí, zapíchli jsme to dost brzo - cca po 8 km, přičemž jsme měli pocit, že jsme ujeli dost. V neděli jsme chtěli dojet ke Krašovu, kde jsme v předchozích letech spali - s ohledem na páteční dřívější konec se to ale protáhlo na nepěkných 26 říčních km - většinu z nich se navíc na řece střídal olej - jez - mělčina pod jezem - opět olej. Zkrátka nepěkná makačka, ke konci jsme toho měli všichni dost, pozornost byla mizerná, pluli jsme nahlučení na sebe - a ejhle přímo pod hradem zatáčka, silný proud (jeden z mála) a v proudu padlý strom - skončilo to cvaknutím Modráska s Viky a Matěje se Štěpánem. Modrásek mela barel plný vody (vše durch), Štěpánovi trochu nateklo (žádná tragédie ale také bylo co sušit) a Matěj utopil foťák - vytáhli jsme ho, ale byl plný vody. Fotky tedy končí v neděli večer, pak už je jen pár cvaků z mobilu (viz fotoalba níže). V pondělí to teklo o něco lépe, takže přestože jsme jeli 27 km, bylo to subjektivně víc v pohodě než den předtím. Večer jsme končili v kempu Višňová 1 - náš oblíbený, nezklamal ani tentokrát. V úterý jsme konečně měli čas užívat řeku, kdo chtěl, ozkoušel si kajak, kormidlování či singla. Bylo to fajn, akorát balení a úprk na vlak byly klasicky trochu ve stresu.
  Když to shrnu - krásné okolí, minimum zákeřností, nádherné počasí, minimum lidí ale málo vody, která skoro netekla - být na Berounce poprvé, po téhle zkušenosti bych na ní už asi nejel (silně to připomínalo Lužnici - viz rok 2009).
  Lodě jsme si půjčovali od půjčovny A.S.K. - vše korektní, nebyl problém se domluvit (třikrát jsem měnil počty lodí, dvakrát čas převzetí...), cena velmi slušná (se slevou mimo sezónu), můžu doporučit.

  Fotoalba:
  Voda - Berounka 2018 (by Matěj): http://tkmatej.rajce.idnes.cz/Voda-_Berounka_5.5.-8.5.2018/
  Voda - Berounka 2018 (by Mazal): http://psychoterapie-jura.cz/fotos/berounka2018/

  Vltava 2017

  Svátek vyšel na pondělí, takže jsme mohli vyrazit na delší úsek řeky - jeli jsme od soboty do pondělí a to úsek Vyšší Brod - Zlatá Koruna. Do Vyššího Brodu jsme jeli již v pátek odpoledne - je to docela daleko - dva přestupy, necelé 4 hodiny. Spali jsme v kempu Pod hrází - nic moc, ale není příliš na výběr. Na sobotu připadlo 20 říčních kilometrů a 3 jezy, takže jsme si stihli prohlédnout Rožmberk. Počasí bylo fajn, přestože předpověď tvrdila něco jiného - svítilo sluníčko a to natolik, že se řada lidí připálila i přes mazání opalovacím krémem. Nikdo se necvakl, ze tří jezů v tomto dni jsme jeden přetahovali, zbylé šli jet. Spali jsme v kempu Braná - příjemné místo. V neděli se počasí zhoršilo, ale pořád to zdaleka nebylo tak hrozné, jak hlásila předpověď. Pršelo jen jednou a to jen chvilku, takže většina z nás to přečkala v suchu pod mostem. V plánu sice bylo jen 18 km, zato ale 6 jezů. Cvakl jsem se já s Bobrem a Rozum s Kotvičkou, oboje na Krumlovských jezech. Z nich jsme navíc jeden přetahovali – nakonec ta kilometráž byla tak akorát. Spali jsme v kempu U tří Borovic - trochu punk, ale celkem příjemný menší kemp. Večer jsme si udělali procházku do Krumlova. Na pondělí nám zbylo 12 km a 1 jez - takže pohoda. Jez jsme sjížděli a při zkušební jízdě se na něm cvakl Dejv s Mlčochem. Časově to vyšlo velmi s rezervou – na vlak jsme asi hodinu čekali. Půjčovali jsme si u půjčovny Kanak - maximální spokojenost, jsou vstřícní, komunikují, dovezli dostatek dětských vest a pádel, převzetí i předání bez problémů, cena přiměřená. Mohu doporučit. Obecně krásná voda, hezky to teče, pěkné okolí, žádné zákeřnosti, ovšem na můj vkus trochu moc lidí, v sezóně si to vůbec neumím představit.

  Fotoalbum:
  Voda - Vltava 2017 (by Ufon): http://michaelufon.rajce.idnes.cz/Voda_2017_-_Vltava/

  Ohře 2016

  Svátek bohužel vyšel na neděli, takže jsme jeli jen dva dny - sobotu a neděli a to klasický úsek Loket - Vojkovice nad Ohří. Do Lokte jsme jeli již v pátek odpoledne - okružní jízda vlakem přes Ústí a Mosteckou uhelnou pánev trvá "krásné" čtyři hodiny. Spali jsme ve svahu nad kempem, protože 110 Kč na osobu za to, že si v přecpaném kempu postavíme stany, nám přišlo trochu moc. Na sobotu připadlo příjemných 22 říčních kilometrů. Počasí bylo fajn - svítilo sluníčko, škoda jen, že chvílemi funěl protivný studený protivítr. Nikdo se necvakl, oba jezy bez problému sjízdné. Spali jsme klasicky v Hubertusu - pro mě mírné zklamání - docela dost lidí a vybírají poplatek 50 Kč/osobu. Pamatuju si ho klidnější a hezčí. V něděli jsme museli vstát trochu dříve a máknout, protože do Vojkovic zbývalo 18 km a vlak jel před třetí. Po cestě dva jezy - jeden je zabiják, přenášeli jsme ho, druhý bez problémů sjízdný. Zvládli jsme to časově tak akorát - bez zbytečného stresu a dobíhání vlaku, s klidným byť trochu chaotickým předáním lodí a vybavení (sešli se čtyři různé skupiny vodáků a dvě různé půjčovny). S půjčovnou spokojenost, vše proběhlo bez problémů, dovezl i dětské vesty a pádla, jako oddíl jsme dostali příjemnou slevu. Pana Leštinu mohu doporučit.

  Fotoalbum:
  Voda - Ohře 2016 (by Bára): http://fousovci.rajce.idnes.cz/2016_Ohre_6.-8.5./

  Otava 2015

  Letošní voda byla třídenní (pátek až neděle) naplánovaná s poměrně malou kilometráží - jeli jsme úsek Sušice - Strakonice. Zejména páteční úsek ze Sušice do Horažďovic byl opravdu velmi příjemný - minimum jezů (převážně sjízdných), příjemně tekoucí nezáludná voda s občasnou peřejkou, nádherné počasí a jako bonus návštěva zříceniny hradu Rábí. Večer jsme se ubytovali v kempu Rosenauerův mlýn, který ještě nebyl otevřený - klid, relativně čisto a jako bonus zvířátka :) Sobota byla slabší - ráno sprchlo, takže se nám na vodu moc nechtělo. Část lidí se šla podívat na zříceninu hradu Prácheň. Počasí se mezitím trochu umoudřilo, vyráželi jsme ale až v poledne. Úsek už byl nudnější - spousta jezů, mezi nimi převážně olej, značná část jezů nesjízdná a některé i obtížně přenosné. Počasí se ale postupně spravilo, večer už bylo hezky, kemp Otavský ráj v Katovicích byl velmi příjemný. Cvakl se jen Smígl s Krabičkou při experimentálním sjezdu jezu, který jsme jinak přenášeli. Skoro to sjeli, dostala je předčasná oslava s pádlem nad hlavou. Dál se cvakli Smígl s Rychlíkem, vcelku zbytečně při manévru před přistáním nad jezem - naštěstí s prázdnou lodí, takže kromě mokrého oblečení bez následků.

  Fotoalba:
  Voda - Otava 2015 (by Bára): http://fousovci.rajce.idnes.cz/2015_Otava_7.-10.5./
  Voda - Otava 2015 (by Plašil): http://aliestercrowley.rajce.idnes.cz/2015_-_Otava/

  Berounka 2014

  Svátek letos vyšel na čtvtek, takže jsem opět jeli 4 dny. Jeli jsme stejný úsek jako v roce 2012 - tedy Dolanský most - kemp Višňová v Roztokách u Křivoklátu. Opět to bylo příjemné, i když vody bylo o něco méně než posledně. Počasí proměnlivé ale většinou pršelo jen v noci, takže spokojenost. Cvakla se jen jedna loď (Plašil + Uhlík), Plašil při tom vykoupal foťák, takže nejsou fotky ze soboty večer a z neděle.
  Fotoalbum: Voda - Berounka 2014 (by Plašil): http://aliestercrowley.rajce.idnes.cz/2014_-_Berounka/
  Na začátku nás chvilku točila ČT, takže jsme se mihli ve zprávách - na reportáž můžete mrknout tady: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/

  Orlice 2013

  V plánu byl úsek Divoké Orlice z Kostelce nad Orlicí k soutoku s Tichou Orlicí u Albrechtic a dále (řeka se po soutoku jmenuje již jen Orlice) přes Týniště nad Orlicí meandry (přírodní park Orlice) až do Třebechovic pod Orebem. Byl bohužel poněkud nadstav vody, což znamenalo silný proud a hloubku až ke břehu. V kombinaci s meandry a občasným padlým stromem šlo o dost náročnou vodu. Řada posádek se cvakla (4 z 9-ti), vodu jsme raději z bezpečnostních důvodů ukončili již po prvním dni.
  Fotoalbum: Voda - Orlice 2013 (by Plašil): http://aliestercrowley.rajce.idnes.cz/2013_-_Divoka_Orlice/

  Berounka 2012

  Využili jsme svátku v úterý a vodu trochu protáhli. Jeli jsme úsek Dolanský most - kemp Višňová v Roztokách u Křivoklátu - čili jsme končili tam, kde jsme loni začínali. Okolí nádherné, řeka tekla o něco víc než na spodním úseku a přesto byla bezpečná. Část jezů sjízdná, počasí celkem vyšlo - co víc si přát.
  Fotoalbum: Voda - Berounka 2012 (by Plašil): http://aliestercrowley.rajce.idnes.cz/2012_-_Berounka_-_vodacka_vyprava_Kanat/

  Berounka 2011

  Berounku jsme jeli v úseku Křivoklát - Srbsko. Poklidná začátečnická voda, jezy nesjízdné. Voda vcelku nudná, ale okolí nádherné, vyšlo počasí a bylo to levné - takže spokojenost.
  Fotoalbum: Voda - Berounka 2011 (by Plašil): http://aliestercrowley.rajce.idnes.cz/2011_Berounka/

  Ohře 2010

  Po čtyřech letech jsme se vrátili na Ohři, která se nám moc líbila - a nezklamala ani tentokrát. Trasa i půjčovna stejná, spokojenost maximální.
  Fotoalbum: Voda - Ohře 2010 (by Plašil): http://aliestercrowley.rajce.idnes.cz/2010_-_Ohre/

  Lužnice 2009

  Pozvánka na akci - Přihláška: Prihlaska Lužnice.doc
  Bližší info o řece:
 • www.raft.cz/cechy/luznice.aspx?ID_reky=9
 • kilometráž
  Jelikož letos jelo vcelku dost dětí (i když po předchozích akcích již zkušených vodáků) tak jsme nakonec zvolili "přehledný" úsek řeky: Soběslav --> Bechyně. Vhodný je i tím, že technicky náročnější úsek je až v druhé části plavby a ne jak tomu bývá na většině ostatních řek (resp. horních tocích) naopak. Takže zastihne příležitostné vodáky už trochu rozplavané.
  Oproti původnímu očekávání je tento úsek Lužnice ještě o něco více "přehledyný a klidný" než jsme čekali. Řeka se až do Tábora skládá pouze z olejů ... a to úplných olejů (Sázava proti tomu svižně tekla) a jezů. Další olej začíná obvykle asi 3 m za jezem. Úsek z Tábora do Bechyně je opravdu pěkný a občas se vyskytují i peřeje, které jsou obligátně střídány pěknými oleji. Jelikož jsme si dali v sobotu poctivou vodáckou pohodu, tak jsme v neděli museli vstávat v 5:15, abychom byli v 7 na vodě a stihli být v 12:30 v Bechyni.
  V daném úseku je hodně jezů, které je nutné přenášet nebo přetahovat. U některých z nich dokonce není ani kde. Zvláště nebezpečná jsou místa, kde je okolí jezu a propusti oploceno, takže nelze zastavit před jezem a jít se podívat na aktuální stav. Na některých jezech bere všechnu vodu elektrárna. Jinde jsou jezy fušersky nastaveny do výšky "prkýnky", která chatrně drží na železných tyčích. Domnívám se, že nejen energetici, ale i vodáci jsou rovnoprávnýni uživateli řeky!
  Závěr: Počasí krásné. Cvaknula se Azaretka s Colombem a Mazal s Žábou. V Bechyni jezdí po mostě Vlak na střídačku s autama. Vrátili jsme se unavení, přímo gumový, trochu špinavý, vyuzený od sušení cvaklých věcí nad ohněm, trochu připálení a duševně odpočatí ;) Mzl.
  Fotoalbum: Lužnice - 2009 (by Mazal)
  Videa: Lužnice - 2009 (by Mazal)
  Reportáž ČT 24, v které jsme se mihli

  Sázava - Stvořidla 2008

  Pozvánka na akci - Přihláška: Prihlaska Sazava.doc
  Na prodloužený víkend 2. až 4. května je naplánovaná vodácká výprava.
  Pro zájemce bližší info o řece:
 • www.raft.cz/cechy/sazava.aspx?ID_reky=16
 • kilometráž
  Na první květnový svátek jsme jeli Sázavu. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda pojedeme Stvořidla, protože bylo málo vody. Ufon s Helčou jeli s loděmi a měli za úkol v Stvořidlech okouknout stav vody a dát nám mobilem vědět, zda máme vystoupit v Smrčné (nad Stvořidly) a nebo jet až do Stvořidel. S tím, že pojedem Stvořidla se už moc nepočítalo. Ufon napsal: "vystupte v Smrčné" a tak jsme jeli Stvořidla. Nutno říct, že to skutečně stálo za to. Sice jsme občas dřeli, ale nádherná příroda i peřeje to bohatě vykompenzovaly. Cvaknout se podařilo Jánošíkovi s Eliškou a Arturem. Za Stvořidly jsme okoukli Foglarovu Sluneční zátoku - údajné tábořiště hochů od Bobří řeky. Tedy Jestřáb se musí obracet v hrobě. Pamětní placka přitlučená hřebíkem k smrku. Slavnostní ohniště smetiště. Stožár = lešenářská trubka. Stručně hnusnej pionýrák. Překonali jsme Ledečské jezy a začalo pršet. Když už to vypadalo, že jsme to přečkali, tak se rozpršelo znovu a to pořádně. Déšť byla asi půlhodinový, zato vydatný. Promokli jsme na kost. Zahříval nás jen pohyb a tak jsme dojeli ještě pěkný kousek za Ledeč. Poté co přestalo pršet jsme si našli tábořiště a zakempovali. Udělali oheň a začli sušit. Najedli se a brzy šli spát. Druhý den (v sobotu) jsme vyrazili vstříc Zruči. Původně jsme jí ani nechtěli projet a skončit dřív - buhužel nebylo kde zakempovat a tak jsme v podvečer projeli Zručí a utábořili se před Chabeřickým jezem. Místečko to bylo milé a tak jsem na něm vydrželi další den až do oběda. Dopoledne jsme uspořádali soutěž - plavba na druhý břeh na čas. Byl to pěkný volej. Posádka Kamči a Azaretky se cvakla. Hrdinně se držely pádel i lodi - tak jsme to přečkali bez materiální újmy. Jánošík skočil do vody, Mazal s Ufonem do lodi a tak jsme krizovku rychle zvládli. Další, kdo se při této akci udělal byl Bobřík s Želvou - potupně při přistávání. Nezbýval již čas a tak jsme vyrazili domů. Po cestě nás čekal ještě Chabeřický jez, který jsme sjížděli. Trochu vody jsme nabrali předkem lodi (Mazal jel zatížen ve špičce Matějem a Kolombem a tak nabral dost). Škubánek se toho nechtěl zúčastnit a tak vyskočil.¨ Pod jezem jsme museli vylévat lodě. Projeli jsme okolo nádherného soutoku Sázavy s Želivkou. Dojeli do Čížova. Trochu přejeli. Vrátili se kousek zpět. Umyli lodě. Sbalili a šli na vlak :)
  Fotoalbum: Sázava - Stvořidla 2008 (by Mazal)
  Fotoalbum: Sázava - Stvořidla 2008 - posádky (by Tomáš Tichý)
  Fotoalbum: Sázava - Stvořidla 2008 - portréty (by Tomáš Tichý)

  Ploučnice 2007

  Jeli jsme ze Stráže pod Ralskem do Vlčího dolu. První úsek (Stráž - průrva Ploučnice u Novin) je skrze kdysi průmyslovou oblast - asi těžba uranu. Na poměry Ploučnice regulované koryto. Průrva je nádherná. Dave s Bárou se na jejím výjezdu cvakli a Bobříkovi s Lulu nateklo do barelu, který měli na jejich lodi. V Mimoni jsou sympatické "Benátky". Za Mimoní chemička a velmi znečištěná řeka. Když už to vypadá dobře tak se objeví kafilérie, která do řeky vypouští bíle kalnou smrdutou vodu, která tvoří na hladině v délce několika kilometrů pěnu, jenž přechází do tvrdé krusty - odolává běžným šťouchancům pádlem. Okolo kafilérky se jede dlouho a ze všech stran. Meandry a proplétání se vrbičkama. Pojmy vpravo a vlevo absolutně ztrácí význam. Za půl hodiny jste na tom samém místě - jen z druhé strany. Spali jsme na nádherném tábořišťátku s převisem kousek za Hradčanským mostem. V neděli jsem se proplétali meandry a vrbičkami před Brenou a dojeli do Vlčího dolu. Po cestě zůstal Mazal viset na stromě a Želva mu mezi tím ujel na hloubku, takže: po prsa ve vodě. V závěru se ještě cvaknul Machy s Ponožkou - při podjíždění klády a Helča s Bárou. Dojeli jsme do Vlčího dolu. Vracení lodí bylo organizačně nezvládnuté. Nic netuše jsme si začli vybalovat a za chvíli se přivalil pán z půjčovny, že si to musíme přemístit a strašně makat, protože tu bude nakládat další lodě. Rozúčtování dopravy lodí nebylo zcela košer - jednu dopravu účtoval dvou skupinám samostatně - tedy jako dvě dopravy. Návrat vlakem přes Českou Lípu a Děčín.
  Kompletní kilometráž Ploučnice
  Aktuální info o řece na Raft.cz
  Přihláška s podrobnými informacemi

  Ploučnice je řeka kontrastů. Nádherná jungle a spousta odpadků za Mimoní. Nádherná ptačí rezervace za Hradčany a Kafilérka kousek před nimi. Zarostlé koryto, vrbičky, staré kmeny a občas nějaká lednička, či gauč. Půjčovna je na Ploučnici jediná (Vokotur) - tedy žádná konkurence a je to bohužel znát.
  Fotoalbum: Voda - Ploučnice 2007 (by Plašil)
  Fotoalbum: Voda - Ploučnice 2007 (by Jánošík)

  Ohře 2006

  Jeli jsme z Lokte do Klášterce nad Ohří. V peřejích Svatošských skal něco nacvičovali záchranáři a měli hozené horolezecké lano přes Ohři - takže si málem jednu záchrannářskou akci vyrobili ;). Naštěstí tam někdo z nich na poslední chvíli skočil a lano nadzvedl. Spali jsme na Hubertusu - nádherný, čistý, tichý, liduprázdný, v lese, u zbořeného jezu (nyní cvičného kanálu). Bašta. Trochu sprchlo. Cvaknul se někdo (nevím kdo) při přistávání pod Hubertusem. Průjezd spustlým lázeňským městem Kyselka byl fascinující. Spokojenost s půjčovnou maximální (p. Leština).
  Fotoalbum: Voda - Ohře 2006 (by Plašil)

  Sázava 2005

  Z Týnce do Pikovic. Počasí nám přálo i tentokrát. Řeka krásná. Náročnost pro nás tak akorát. Cvrček už nevím s kým (opět před Kameňákem) utopila loď, ale naštěstí jim jí někdo vytáhl. My jsme zatím čekali u Staré pošty. Díky zdržení jsme opět dojížděli později. Což mělo tu výhodu, že na řece nebylo tolik lodí. Ale i tak je to již zážitek jako z tobogánu na přelidněném koupališti. Bohužel z toho množství lidí na vodě bylo minimum vodáků a tak i z výchovných důvodů příště pojedeme jinam. Chování většiny lidí na jezech je krajně nezodpovědné. Do jezu se najíždí dříve než je vidět, že loď před vámi ho úspěšně sjela. Pokud vyčkáte - vjede vám tam někdo jiný. Většina lidí také sjíždí jezy aniž by se na ně podívala. Prostě nic, co by "mladí vodáci" měli okoukat.
  Fotoalbum: Voda - Sázava 2005 (by Plašil)

  Sázava 2004

  Byla dvojdílná. Konec dubna a pěkná zima, občas déšť. Nejdříve jsme v sestavě starších (Cvrček, Eliška, Ufon, Plašil, Maňas, Mazal) zdolali úsek z Čerčan do Týnce nad Sázavou. ) Cvaknul se Maňas s Mazalem, kteří najeli kolmo do jazyku a v Týnci i Eliška s Cvrčkem, která utopila co se dalo. Na řece jsme byli téměř sami. Seznali jsme, že sem můžeme vzít i děti a tak jsme asi o měsíc později vyrazili s celým oddílem a kamarády.
  Tentokrát nás jelo hafo a počasí nám přálo. Na jezu před Kameňákem se nás cvaklo více a tak jsme se osoušeli a převlékali. Mezitím nám někdo ukradl jednu loď (uřízl provaz, kterým byla přivázána). Mazal s Bárou se tedy doplácali ke Staré poště. Nakonec někdo vylovil loď jinou - nejspíše těch, kteří nám ji ukradli - a dopravil ji do Kameňáku - tak vše skončilo dobře.

  Vltava 2003

  Víkendovka. Z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Cvaknul se Michal s Lincolnem na šlajsně ve Vyšáku (ehm ... dalo se to čekat). Jinak jsme jeli bez nehod. Maňas v Rožmberku inicioval vodní bitvu s raftem vodaček z Krumlova. V sobotu večer nás chytla vydatná bouřka a někteří měli ve stanu pěkné loužičky. Akci inicioval Bóďa, který také zapůjčil raft. Vzal ještě svou Pálavu a zbytek jsme si půjčili. V mé paměti je to první káněcí voda. Zúčastnil se Bóďa, Mazal, Morbida, Maňas, Filosof, Háňa, Michal, Lincoln ....
 • , foto Mazal
  , foto Mazal
  , foto Mazal
  , foto Mazal
  , foto Mazal
  , foto Mazal
  , foto Mazal
  Bára s Davem se cvakli na průrvě - Ploučnice 2007, foto Jánošík
  Mazal uklízí barel - Ploučnice 2007, foto Jánošík
  soulodeni - sazava 2005, foto Plasil
  ufon zelva v jezu - sazava 2005, foto Plasil
  pavel a morbid slajsna- sazava 2005, foto Plasil
  na vode - sazava 2005, foto Plasil
  smigl a dave - sazava 2005, foto Plasil
  pristani - sazava 2005, foto Plasil


  © Copyright Jakub Jura, All Rights Reserved.
  Graphic design Jakub Jura, Webmaster Jakub Jura, foto Ondra Vlas - PLašil
  Oficiální internetová stránka tábornického klubu České tábornické unie 'Káňata', Na Hroudě 667/21, Praha 10 - Strašnice, PSČ 100 00.