Nadpis:'vypravy'

Na výpravy do přírody jezdíme minimálně jednou měsíčně. V zimě jezdíme obvykle na jednodenní, ale od Velikonoc na vícedenní výpravy objevovat vzdálenější kouty republiky i vracet se na osvědčená místa, kde nám bylo dobře. Na výpravách si prakticky vyzkoušíme vše co se na schůzkách učíme o přírodě a o táboření, prožijeme mnoho zajímavého a nechybí ani trocha dobrodružství.
Schůzky, výpravy a ostatní celoroční program vrcholí letním táborem. Pořádáme také specielní výpravy do skal a na vodu.
Cena výprav závisí na typu výpravy, informace o předběžné ceně posíláme spolu s dalšími instrukcemi mailem cca jeden až dva týdny před termínem výpravy. V případě výprav, kde je potřeba zaplatit zálohu (rezervujeme ubytování nebo lodě - typicky Vánoční nebo Vodácká výprava), jde instrukce s dostatečným poředstihem a záloha se platí na káněcí účet (viz Kdo jsme), doplatek pak na místě hotově dle reálných nákladů.
Na část výprav nám finančně přispívá Magistrát hlavního města Prahy, kterému tímto děkujeme!

logo MHMP


AKTUÁLNÍ PLÁN VÝPRAV

Výbava na jednodenní výpravu

Věci na schůzku

Oblečení

  • Pevné kotníčkové, vodě odolné boty (goretextové outdoorové, pohorky, farmářky, kanady).
  • Dobré ponožky, nejlépe dvoje.
    Nevhodná je sportovní obuv, která je obvykle promokavá, nízká a nemá zpevněný kotník. Též nejsou vhodné boty, které nejsou prošlápnuté, nebo se v nich dělají puchýře.
  • Podle počasí tričko, košile, svetr přírodní barvy (khaki, zelené, hnědé, šedé, maskáče, černá) a materiálu (ne umělé materiály).
  • Nepromokavá bunda a kalhoty také přírodního materiálu a barvy.

    Tábornická výbava

  • Malý baťoh, "žracák", vojenská malá polní.
  • Čutora neboli felina, či PETláhev v obalu s vodou, nebo v zimě termoska s čajem.
  • Tábornický nůž přiměřený věku dítěte. S nožem by mělo být možné krájet a mazat chléb a ořezávat dřevo.
  • Mapu kraje, kam jedeme - týká se spíše starších. Mapy máme oddílové, přesto se hodí vlastnit mapy míst, kam jezdíme často. Jde o následující mapy: Brdy (KČT mapa č. 38, přípaně i 34), Roverky (KČT mapa č. 11), České středohoří západ (KČT mapa č. 10), Praha západ a východ (KČT mapa č. 36 a 37) a okolí tábořiště v Žebrákách (KČT mapa č. 28).

    Záliby

    Dalekohled, fotoaparát, hudební nástroj, buzolu, míč, ufotalíř atd.

    Výbava na dvojdenní výpravu

    Výbava na jednodenní výpravu

    Na spaní

  • Igelit pod sebe (izolace proti vlhkosti) o rozměru cca 0,8 x 2 m (přesně pod sebe - ani větší, protože sbírá vodu, ani menší, který nepokryje celého táborníka - rozměr zhruba podle karimatky).
  • Karimatka, běžná či samonafukovací (ta je ideální), starším a otrlejším táborníkům v teplém létě stačí i alumatka (tepelná izolace pod sebe na spaní)
  • Spacák, který je dostatečně teplý (klasický třísezóní spacák je ideální). Je zbytečné, aby byl příliš široký (člověk spotřebuje příliš energie na jeho vyhřátí).
  • Celta (nepromokavá vojenská plachta). Nejčastěji používáme "český čtverec" který se ale dnes už hůře shání. Náhradou může být celta východoněmecké armády (také jehličí, také čtvercová, v armyshopech označována jako celta NVA) nebo pro starší (je větší ale také těžší) celta Bundeswehru. Dá se dát pod sebe, na sebe, postavit z ní přístřešek, či použít jako pláštěnku. Několik celt máme k zapůjčení, ale pořiďte ji co nejdříve.
  • Provaz na stavbu přístřešku z celt (např. prádelní šňůra, délka cca 6 m).
  • Kvalitní baterka s bateriemi (ideální je čelovka), doplňkově svíčka.

    Oblečení

  • Jako na jednodenní výpravu +
  • Oblečení na spaní (podle počasí a kvality spacáku spodní prádlo, mikina + jégrovky, svetr + tepláky a teplé ponožky a čepice). Oblečení na spaní se dá zabalit do spacáku, aby ani při dešti nenavlhlo. Při spaní v promočeném, nebo propoceném oblečením bude táborníkovy zima.
  • Spodní prádlo a teplé ponožky na převlečení.

    Na vaření

  • Ešus (v obalu), lžíce.
  • Lihový vařič (na pevný líh - nezapomeňte na trochu lihu do zásoby a obal na vařič), suché sirky (kdo má lepší vařič - třeba dřívkový, tak se samozřejmě hodí).
  • Základní koření například v lékovkách či krabičkách od fotofilmu. Určitě sůl.
  • Obvykle se také hodí cibule a česnek.
  • Na potraviny i výbavu je vhodné mít ušité plátěné pytlíčky, lze použít i různé plastové krabičky apod. - pozor na skladnost a hmotnost.

    Jídlo

    Obecně je vhodné jídlo, v kterém je malý podíl vody, aby bylo lehké. Je potřeba promyslet co bude táborník vařit a připravit si na to vše potřebné. Přes den se obvykle nic nevaří, takže na oběd pečivo s něčím na něj a zeleninou. Na svačinu se hodí i nějaká sladkost a ovoce. Vaří se tedy snídaně a večeře. Jídlo by nemělo být jednotvárné (ne každý má rád ovesné vločky dvakrát denně :)
  • Vhodná jídla k večeři: Buřt, maso (jen v zimě) nebo tvrdý sýr opečený na ohni, těstoviny, předvařené luštěniny (čočka, hrách, fazole, boby), či rýže se zeleninou, slaninou, či špekem. Pytlíková polévka se sama o sobě hodí spíš jako záloha pro všechny případy. Jako samostatné jídlo je použitelná pouze hustá (rodinné balení pro dva lidi :), dokořeněná, vylepšená například zeleninou a slaninou a s chlebem.
  • Vhodná jídla k snídaní: ovesné vločky na sladko s ovocem, hrozinkami, oříšky atd. Kukuřičná kaše (polenta) se zeleninou (hlavně cibulí a paprikou) a sýrem. Instantní krupicová, ovesná či rýžová kaše. Drahé a nepraktické jsou konzervy. Jsou těžké (spousta vody, kterou pak táborník nosí celý výlet - vodu na vaření průběžně doplňujeme), obvykle nemívají příliš vábný obsah a táborník se musí s prázdnou plechovkou vláčet až do civilizace.

    Baťoh, torna

    Musí být dostatečně veliký, aby se tam vše vešlo a přiměřený věku dítěte. Dítě jej musí unést, protože s ním bude celou výpravu chodit. Měl by být nepromokavý a přírodní, nenápadné barvy. Důležitá jsou pevná záda, kvalitní bedrní popruh a správně seřízené popruhy (aby táborníka nelámal v zádech). Velmi nepraktické je přidělávat na něj cokoliv těžšího než karimatku (obzvláště spacák, nebo vodu), protože to pak houpe celým baťohem a po kilometru chůze by jste to nejraději zahodili. Přiděláváte-li na baťoh ešus, tak velmi pevně aby se nehoupal, nebo dokonce nepadal a samozřejmě v obalu, aby nešpinil a nezářil široko daleko svým leskem.Je zcela vyloučené chodit s čímkoliv v ruce (igelitky, spacák atd.).

    Inspirativní odkazy

    survivor - magazín o přežití

    Kam na výpravy - tipy

    Žďárské vrchy - Ranská jezírka, Štíří důl, Ďářko. Relativně málo turisticky navštěvovaná místa. Líbila se nám hlavně pravěce působící rašeliniště a sestup do "voliéry" Štířího dolu.

    Důlní skanzen Barbora - Solvayovy doly u Svatého Jana pod Skalou. Perfektní muzeum těžby vápence v Českém krasu. Provezou vás mašinkou, ukážou těžební zařízení, předvedou v chodu dieselgenerátor s transmisním pohonem dalších zařízení...

    Středověké městečko Řepora (dříve Tuležim) Info: Vesnický skanzen nedaleko Stodůlek. Nachází se v prostoru bývalé těžby cihlářského jílu mezi obcemi Stodůlky a Řeporyje. Na metro Studůlky je to asi deset minut chůze. V skanzenu je k vidění několik vybavených středověkých budov: kovárna (i s kovářem), krčma, kostel,... Bližší informace je možné získat na internetové stránce tuležimských obyvatel:
    Info o Řepoře (Tuležimi)

    Důlní skanzen - Chrustenická šachta - Jedná se o expozici v bývalém železnorudném dole jen kousek od Loděnice. Neměl jsem ani tušení, že je kousek za Prahou důl, který má 80 pater a končí 120 m pod hladinou Středozemního moře. Všechny vápencové lomy v okolí jsou proti tomuhle skutečně drobci. Dále odkazuji na jejich internetovou stránku:
    http://www.chrustenicka-sachta.cz/

    Pěchotní srub Březinka. Bunkr postavený před II. světovou válkou. Dnes opravený do podoby, v jaké by měl být, kdyby jseme se bránili. Vypadá to tam opravdu perfektně. Na rozdíl od kilometr vzdáleného opevnění Dobrošov, které fungovalo jako muzeum už za totáče a vypadá stále stejně omšele (zase tam mají chodby a je to výrazně větší). Na Březince si je možné perfektně představit, jak se tam asi dalo žít. Jsou tam postele i s dekami, nářadí, dieselagregáty, filtrovna, kulomety ve střílnách i ruční zbraně za hlavou postele. Prostě ihned do akce. A všecho si můžete vyzkoušet (tedy jenom mířit :))
    http://opevneni.vojenstvi.cz/oblasti/nachodsko/

    Roverky - Nachází se na severní hranici CHKO Kokořínsko. Přespávat se dá obvykle na Hrádku u Úštěku (Helfenburk), či na Chudém hrádku. V kraji je spousta skalních převisů: na Vlhošti Galathea a Jezevec a jižněji na Mrtvém dítěti, Orionu a pod. Doprava: Vlak (Úštěk, Blíževedly), Bus (Zakšín, Dubá).

    Maloskalsko - Na chází se severně od Turnova. Obtéká jej řeka Jizera. Spát se dá dobře na zřícenině hradu Zbirohy nebo potom dále v kempu (resp. jeskyni) Kalich a v okolí. Dá se projít i do Klokočských skal, kde je spousta pískovcových jeskyní, např. Svojsíkův průlez. Z kempů v Zeleném údolí Velbloud a mnoho dalších. Dopravně vlakem do Malé skály.

    Drábské světničky a Český ráj
    Informace o Drábských světničkách
    Informace o hradě Valečov(asi nejobsáhlejší)
    Informace o hradě Valečov
    Informace o Hynště - skalní modlitebně Českých bratří
































































































  • Velikonoce 2007, foto Mazal
    Velikonoce 2007, foto Mazal
    Vánoce 2007, foto Mazal
    Vánoce 2007, foto Mazal
    Roverky 2004, foto Plasil
    Vánoce 2004, foto Plasil
    Velikonoce 2000, foto Tedik
    Velikonoce 2000, foto Tedik
    Velikonoce 2000, foto Tedik
    Vánoce 1998, foto Zbyněk
    Manětín 1993, foto Zbyněk
    Manětín 1993, foto Zbyněk
    Pohádka 1993, foto Zbyněk
    Středohoří 2006, foto Plasil
    Středohoří 2006, foto Plasil
    Středohoří 2006, foto Plasil
    Středohoří 2006, foto Plasil
    Ohře 2006, foto Plasil
    Ploučnice 2007, foto Plasil


    © Copyright Jakub Jura, All Rights Reserved.
    Graphic design Jakub Jura, Webmaster Jakub Jura, foto Ondra Vlas - PLašil
    Oficiální internetová stránka tábornického klubu České tábornické unie 'Káňata', Na Hroudě 667/21, Praha 10 - Strašnice, PSČ 100 00.