Nadpis:'lezeni'

Horolezecká metodika

Obecně o horolezecké metodice
Skalní lezení s dětmi : práce Markéty Horské na webu Pražské oblasti ČTU

Navazování, Horolezecké uzly
Horní jištění
Dolní jištění, Postup jištění
Slaňování, Krizovky při slaňování
Horní jištění - slaňování
Používání a vázání prusíků
Slaňování
Fyzika používání vklíněnce
Lukáš - akce sv. Jan.

Horolezečtí průvodci

Rozcestník průvodců , samozřejmě LEZEC http://lezec.cz
a další:
 • http://sweb.cz/cz-skalky/
 • A všemožné mapy: současné i historické, přehledové, letecké i vojenské speciálky, podzemí i nadzemí.
 • lezecká výprava - Alcazar 2005, foto Plašil

  Horolezecké výpravy

  Horolezecká výprava - Alkazar

  Září 2021
  Fotoalbum: Lezení 2021 (by Mazal)
  Fotoalbum: Lezení 2021 (by Rozum a Bobr)
  Jednodenní zářijová lezecká výprava byla pod vedením Mazala, pro změnu na Alkazar. Počasí vyšlo skvělé a ani lidí na místě nebylo moc. Lezli jsme cesty v levé spodní části amfiteatru Alkazaru: https://www.horosvaz.cz/skaly-skala-3606/. Lezlo se od Sestupovky po Petrovu (zleva doprava, od lehčích k těžším). Kdo to přelezl všechno, tak si může odškrtnou, že zvládá 4+ (UIAA) na skále.

  Horolezecká výprava - Čermnolické skály

  Říjen 2020
  Fotoalbum: Lezení 2020 (by Ufon)
  Letos jsme se vrátili do našich oblíbených Černolických skal, účast byla sice kapesní (Covid, neděle, nachcípání a tak různě), ale o to lépe jsme si zalezli.

  Horolezecká výprava - Alkazar

  Září 2019
  Fotoalbum: Lezení 2019 (by Bobr)
  Tentokrát nám nevyšel jarní termín, takže jsme lezení posunuli na podzim. S ohledem k počasí pouze jednodenní akce. Alkazar je poměrně přeplněný, byť na Homoli se lezlo pěkně a nakonec jsme si všichni zalezli dosytosti, tak za mě - příště raději jinam.

  Dvoudenní horolezecká výprava (Černolické skály)

  Květen 2018
  Již tradičně na Černolických skalách. Lezení jsme tentokrát přesunuli na květen plánovaně rovnou. Jako drobnou změnu jsme pro zájemce udělali možnost přespat na místě a lézt tedy i v něděli - bylo to velmi příjemné, pokud se to podaří, příští rok jsem pro zopakování.
  Můj foťáček bohužel stávkuje a nikdo jiný s sebou foťák neměl - tentokrát tedy bez fotek.

  Horolezecká výprava Černolické skály

  Květen 2017
  Fotoalbum: Lezení 2017 (by Ufon)
  Na podzim nám lezení kvůli počasí nevyšlo, tak jsme ho přesunuli na jaro a dobře jsme udělali - bylo krásně a všichni si pěkně zalezli.

  Horolezecká výprava Černolické skály

  Říjen 2015
  Loni se nám na Černolických skalách líbilo, takže jsme se sem vrátili. Proběhlo to podobně jako minule - počasí krásné, spousta rozumných cest, relativně málo lidí. Zpět na vlak opět napůl poklusem, tentokrát jsme ho stihli rozumně (cca 15 min rezerva). Bohužel nikdo neměl foťák, takže nejsou žádné fotky :(

  Horolezecká výprava Černolické skály

  Říjen 2014
  Fotoalbum: Horovýprava na Černolické skály 2014 (by Dair a Stázka)
  Fotoalbum: Horovýprava na Černolické skály 2014 (by Plašilův foťák)
  Horovýprava proběhla po delším čase ve vcelku komorním složení - celkem nás bylo 10. Jeli jsme vlakem do Všenor pak po žluté a následně cestou necestou k Černolickým skalám. Zde jsme vesele lezli co šlo. Počasí bylo příjemné, skály nejsou tak přeplněné jako Alcazar a bylo tu i více pro nás vhodných cest. Uběhlo to velmi rychle - zpět jsme slušnou část cesty běželi, abychom stihli vlak - naštěstí to je z kopce a nakonec jsme ho těsně stihli.

  Lezecko-cyklistická výprava Alcazar

  Září 2008
  Fotoalbum: Horovýprava na Alcazar 2008 (by Mazal)
  Kronika: Horolezecká výprava Alcazar 2008 (by Rozoumek)
  Sopojení horolezectví s cyklistikou přilákalo 17 účastníků. Cykloskupina vyrazila z Řevnic, nekolečkaři vytoupili v Srbsku. Sešli jsme se na Alcazaru a začali lézt na jednoduchých cestách v levém kraji lévé části lomu (video - lezení). Ti co zrovna nelezili provedli dva výstupy na Matterhorn (video - Matterhorn). Dále probíhal trénink v jištění a slaňování na skalce pod Homolí. Nazrál čas návratu. My na kolech jsme dojeli do Karlštejna. Ostatní došli zpět do Srbska. Sešli jsme se ve vlaku.
  Výprava Alcazar 2008 - Na Matterhornu

  Trénink u Klínce

  Září 2007
  Fotoalbum: Výprava do Klínce 2007 (by Mazal)
  Nedá se úplně říct, že by se jednalo o lezeckou výpravu. Poté co jsme si prošli zlatokopeckou štolou a zkusili si nanečisto slaňování na prudké hliněné strži, tak jsme už moc lezení nedali. Ale ne, že bychom se nudili. Vybrali jsme skalku - tak 10 m vysokou, cesta max. trojková a s pěknou rovinkou dole - prostě pro začátečníky ideální. Mazal chtěl zaštandovat okolo borovice na vršku té skály a tady začlo dobrodružství. Strom hostil sršní hnízdečko. Následoval rychlý ústup - matroš zrekvírovali sršni. Tři hodiny jsme je překecávali a přitom pomáhali naší výbavě dolů ze skály asi osmimetrovým bidlem.
  Výprava Klínec - výstup k zlatokopecké štole

  Výprava na Alkazar II

  Červen 2006
  Tentokrát dvojdenní. První den jsme se rozcvičovali na lehkých cestách levé části Alcazaru a prováděli všeobecný průzkum. Druhý den jsme ve složení Mazal, Machy a Bára zdolali Homoli boční cestou. Začali jsme římsou v pravé části, vystoupali jsme komínem a pokračovali vzhůru do sedélka. Slanili jsme potom již klasicky - zepředu. Trochu se to protáhlo a tak jsme málem nestihli vlak.
  Pohled na lom Alcazar

  Lezecký trénink v Prokopáku (jaro 2006)

  Fotoalbum: Lezecký trénink v Prokopáku 2006 (by Mazal)
  Vyrazili jsme téměř klasicky tramvají na Zlíchov. Odtud pěšky do Hlubočep. Okoukli jsme Hlubočepské plotny a vydali se hledat jednoduchý terén pro děti. Ten jsme našli v zadní části jezírka. Tam jsme si zkoušeli slaňování i lezení, do té doby, než začlo pršet. Pak už jen malá procházka a hurá horem na Smícháč. Bobřík s Machym byli nadšeni z horolezeckých přileb natolik, že s nimi šli až do metra.
  lezecká výprava - Prokopak 2005, foto Mazal

  Výprava na Alkazar

  7:30 v sobotu 1. 10. 2005 - připravuje Mazal
  Fotoalbum: Horolezecká výprava na Alcazar 2005 (by Plašil)

  Původní plán byl zdolat Homoli, ale nakonec jsme se museli smířit s dvojkou a trojkou v levém koutu levého Alkazaru (pod Matterhornem). Účast byla hojná a zalezli jsme si dosytosti.

  Horolezecký průvodce - Alkazar na http://lezec.cz

  Plánek cest na levém Alkazaru (více podrobností v průvodci).
  plánek cest na Alcazaru
  lezecká výprava - Alcazar 2005, foto Plašil

  Výprava na Ameriku 2005

  Lezecký techniky zkoušeli jen zájemci (slaňování do Pusťáku z té vysoké strany - dobrých 30 m). A jumarování toho samého. Přesněji řečeno jen kousek. V podání většiny zájemců to bylo spíše píďalkování. Želva poprvé slaňoval - vyzkoušel si Grigráč.
  lezecká výprava - Alcazar 2005, foto Plašil

  Výprava na Ameriku 2004

  Káňata se učila slaňovat na skále vedle Modlitebny. Honza Vrátil dostal přezdívku Machy - každý si jistě barvitě představí proč. První položení se do volného prostoru dělalo ledaskomu problémy, stejně jako být ke skále skuečně kolmo a tak se to trochu natáhlo. Obzvláště někteří si to vychutnávali a slaňovali opravdu po centimetrech :)
  Noční Sv. Jan Barrandova jeskyně

  Noční horolezecko-speleologická akce
  Alkazar - nácvik jumarování a slaňování po hlavě, noční slaňování Svatého Jana popředu, cesta na Malou Ameriku, tříhodinový spánek, Srbsko, Barrandova jeskyně - slanění do propasti, jumarování, slanění do správné díry, tři hodiny plazení se, výstup na povrch.


  Na začátku V průběhu Na konci
  motání lana cestou od Barrandovky ve vlaku - cesta domu


  © Copyright Jakub Jura, All Rights Reserved.
  Graphic design Jakub Jura, Webmaster Jakub Jura, foto Milan Jura
  Oficiální internetová stránka tábornického klubu České tábornické unie 'Káňata', Na Hroudě 667/21, Praha 10 - Strašnice, PSČ 100 00.